CANSAT –

inovacijos be ribų!

CanSat
CanSat

CanSat 2023-2024

Kas yra CanSat?

“CanSat” - tai tikro palydovo imitacija, integruota į gaiviųjų gėrimų skardinės tūrį ir formą.

Kiekvienos komandos uždavinys - sutalpinti visus pagrindinius palydovo komponentus, pvz;.maitinimo, jutiklių ir ryšių sistemą, į skardinės dydžio korpusą. Tada “CanSat” yra paleidžiamas raketa į maždaug vieno kilometro aukštį (bandomųjų skrydžių metu “CanSat” pakeliamas dronu). Nuo šio momento prasideda misija: atliekamas mokslinis eksperimentas ir (arba) demonstruojama technologija. Po sėkmingo nusileidimo su parašiutu surinkti duomenys yra kruopščiai analizuojami, vertinamas “CanSat” veikimas ir galimybės.

CanSat
CanSat

Konkurso Eiga

Konkurso metu dalyviai išsikelia misijos tikslus (pirminius ir antrinius), projektuoja „CanSat“ modelį, atlieka sistemos bandymus, vykdo modelio paleidimą ir mokslinių duomenų analizę.

Moksleiviai turi sukonstruoti skardinės dydžio palydovus, skirtus simuliuoti tikrų palydovų skrydį: perkrovas raketoje, ryšio įjungimą ar trumpus ryšio seansus. Taip pat „CanSat“ modelyje sutalpinamos visos įprastiniuose palydovuose esančios sistemos: maitinimo, komunikacijos, tai pat – jutikliai.

black blue and yellow textile

CanSat reikalavimai

Komandos turi sukurti “CanSat” ir suprogramuoti jį taip, kad įvykdytų privalomą pirminę misiją. Po paleidimo ir nusileidimo metu “CanSat” turi išmatuoti šiuos parametrus:

  • Oro temperatūra

  • Oro slėgis

ir bent kartą per sekundę perduoti šiuos duomenis į antžeminę stotį kaip telemetriją.

Pirminė misija

Antrinė misija

Kiekviena komanda turi pasirinkti antrinę misiją. Pasirinkta antrinė misija turi turėti tam tikrą mokslinę, technologinę ar inovacinę vertę. Renkantis antrinę misiją taip pat reikia atsižvelgti į “CanSat” misijos apribojimus ir reikalavimus bei apsvarstyti pasirinktos misijos įgyvendinimo galimybes (tiek techniniu, tiek laiko ir biudžeto požiūriu).

CanSat kūrimo eiga

Kiekviena komanda, dalyvaujanti projekte, turi atlikti techninius darbus, susijusius su savo „CanSat“, vadovaudamasi tikro kosminio projekto gyvavimo ciklo principais. Tai apima šiuos etapus:

  • Misijos tikslų nustatymas;

  • Techninių reikalavimų, reikalingų tikslams pasiekti, apibrėžimas;

  • Techninės ir programinės įrangos kūrimas;

  • Ataskaitų rengimas;

  • Antžeminės stoties ir telekomunikacijų sistemos projektavimas;

  • „CanSat“ surinkimas, testavimas ir pasiruošimas finalinėms varžyboms.

CanSat surinkimas
CanSat surinkimas

Galerija

Organizatoriai

“CanSat Lietuva 2025” konkursą Lietuvoje organizuoja Inovacijų agentūros Space Hub LT grupė kartu su Lietuvos etnokosmologijos muziejumi, Kauno technologijos universitetu ir Vilnius Tech.

Inovacijų agentūra
Inovacijų agentūra
Vilniaus Gedimino technikos universitetas
Vilniaus Gedimino technikos universitetas
Kauno technologijos universitetas
Kauno technologijos universitetas
Lietuvos etnokosmologijos muziejus
Lietuvos etnokosmologijos muziejus
Adresas

Vilniaus r. Avižienių gimnazija
Sudervės g. 8, Avižienių k., LT-14192 Vilniaus r.

Kontaktai

info@kometos.lt

Kometos.lt
Kometos.lt